OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Velmi příjemné překvapení z východního cípu Slovenska mi přivodili touto nahrávkou postrockoví prešováci z DAWN TO COME. Loni na Fluffu byli ještě dva a na sklonku minulého roku již vydali první EP v trojici čítající kytaru, bicí a basu. Jejich pojetí stylu se opírá o pomalé nenásilné rozvíjení zbustřených kytarových motivů a talent citlivě si pohrát s dynamikou skladeb. Zdá se, že v tomto konání kluci hned na počátku kariéry i našli tu správnou cestu. Zvuk působí sytě i přesto, že prim hraje pouze jedna kytara a basa jen nenápadně přizvukuje na pozadí. Výrazněji mi vadí snad jen místy potlačené kopáky, ale nad to se dá lehce povznést. Celé EP se poslouchá velmi dobře a příjemně. Melancholické vlnky melodií vám líně šplouchají o uši, vše má tu správnou podmanivou atmosféru, celek dobarvují ruchy, zvonky, podivínské zvuky i politický projev slovinského filozofa Slavoje Žižka s jeho typicky úsměvnou angličtinou, člověk si ale s opakovaným poslechem stále více a více uvědomuje, že něco chybí. Jako by se kapela sešla ve studiu bez jednoho člena. Jako by BEATLES hráli bez Lenona. DAWN TO COME dle mého ještě nejsou úplní. Pevně věřím, že o tom ví i kapela sama. V materiálu je ještě spousta prostoru, který přímo křičí po vyplnění. Tímto dvouskladbovým dílkem však jednoznačně „východňári“ zažehli jiskru, ze které v budoucnu může vzplanout plamen jedné z nejzajímavějších klubových atrakcí našich slovenských sousedů. Již nyní je potenciál této formace lehce rozpoznatelný.
6 / 10
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.